Praha.cz

 
Letní Shakespearovské slavnosti

Letní Shakespearovské slavnosti patří již tradičně k létu v Praze. Divadelní představení pod širým nebem vznikla z podnětu bývalého prezidenta Václava Havla v roce 1994 a od té doby se už odehrálo 10 úspěšných sezón. slavnosti se tradičně konají v historických kulisách Pražského, Brněnského a Bratislavského hradu. Počátek festivalu souvisí s myšlenkou otevřít Pražský hrad široké veřejnosti, a k tomu jsou právě hry uznávaného anglického dramatika sedmnáctého století Williama Shakespeara ideální příležitostí.

Vyjímečnost Letních shakespearovských slavností potvrdil i Buckinghamský palác osobním dopisem prince Charlese.


Historie slavností

První představení shakespearovských slavností se odehrála v roce 1994, kdy byla na programu romantická tragédie Romeo a Julie. Pro tuto příležitost nastudovali roli milenců z Verony pod vedením Tomáše Töpfera Tereza Brodská a Radek Holub.


Druhý ročník proběhl až roku 1998 s tragédií Mackbeth s Taťjanou Medveckou a Michalem Dlouhým v hlavních rolích.


O rok později se poprvé o záštitu nad slavnostmi postaral tehdejší prezident České republiky Václav Havel. V areálu Nejvyššího purkrabství se poprvé otevřely brány i zahraničním souborům. S komedií Veselé paničky windsorské se představil soubor Slovenského národního divadla.


Čtvrtý ročník opět zaštítil prezident Václav Havel. V tomto roce si odbylo premiéru česko-slovenské nastudování komedie Zkrocení zlé ženy. Ze zahraničí, konkrétně z Anglického Londýna přijela na hostování také skupina AandBC Theatre Company s představením Bouře, která hrála v angličtině, a dalším spestřením programu bylo komorní podání Mackbetha tradičním japonským divadlem. V tomto roce se slavnosti poprvé odehrály v Brně na hradě Špilberk.


Na Slovensko se Letní shakespearovské slavnosti rozšířily až v roce 2001. Na programu byly v této sezóně další novinky v podobě Marné lásky snahy, dále komedie Jak se vám líbí v podání polského Teatru Heleny Modrzjevkiej a Sen noci svatojánské ve slovenském zpracování.


Nevídale úspěšným byl rok 2002, kterého se zúčastnilo přes 30 000 diváků. Velký podíl na této obrovské návštěvnosti měl comeback vynikajícího českého herce Jana Třísky, který exceloval v roli starého krále Leara.


Sedmý ročník festivalu byl ve znamení premiéry slavného Hamleta, prince dánského. Hamlet se hrál jak v češtine s charismatickým Jiřím Langmajerem v hlavní roli, tak v angličtině v podání TNT Theatre Britain. Na Slovensku se slavnosti poprvé přesunuly na Spišský hrad v Bratislavě.

Rok 2004 byl charakteristický novým nastudováním Romea a Julie. Vedle neokoukaných mladých hrdinů se představily tak významné osobnosti českého a slovenského divadla jako Emílie Vašáryová, Miroslav Táborský, Bohumil Klepl nebo Marek Vašut. Hry měly opět mezinárodní účast v podobě souboru Czechoslovak-American Marionette Theatre ze Spojených států amerických, který nastudoval tragédii Hamlet v loutkovém podání. Záštitu nad tímto i následujícím ročníkem převzal prezident Václav Klaus.


Následující rok měla premiéru komedie Večer tříkrálový, která se také neobešla bez výborného obsazení. Jednu z hlavních rolí opět sehrál Jiří Langmajer, s ním si zahrála Linda Rybová, Jitka Schneiderová a Oldřich Navrátil. Další premiérou bylo bratislavské představení Kupce Benátksého s Bolkem Polívkou, Annou Polívkovou a Janem Přeučilem. Od tohoto roku festival spolupracuje s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových.


Desátý ročník byl provázen úspěchem premiéry Othello s Michalem Dlouhým a Lucií vondráčkovou, plebejského Jaga hrál Oldřich Navrátil. Českou premiéru měl i Kupec benátksý.

Slavnosti lákají rok od roku stále více návštěvníků, jejichž počet se blíží až 60 000 za sezónu. Přes celé léto se odehraje přes 80 představení s často vyprodaným hledištěm, a proto byla pražská scéna rozšířena o Lichtenštejnský palác.

Letní Shakespearovské slavnosti